ابر نگرانی هنوز در آسمان تهران است

سیدمحمد فخار:آسمان تهران طی هفته های اخیر صحنه افزایش کم سابقه ازن شده است. این آلاینده که بر اثر تابش مستقیم خورشید بر آلاینده های احتراقی پدید می آید، موجب شده نگرانی هایی از روند افزایشی آن ایجاد گردد.

ابر نگرانی هنوز در آسمان تهران است

اگرچه آمارها از ادامه روند بهبود کیفیت هوای تهران نسبت به سال 96و قبل تر خبر می دهد اما بالا رفتن میزان ازن در هوای شهر تهران در روزهای اخیر وضعیت هوا را ناسالم نموده است و این نشان می دهد که هنوز تا رسیدن به نقطه ای که شهروندان بتوانند با خیال راحت در شهر نفس بکشند، کوشش بیشتری احتیاج است.

آمار منتشر شده شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در 3ماه و نیم ابتدایی امسال نشان می دهد تعداد روزهای هوای پاک از 8 روز در سال 97 به 25 روز در سال 98 رسیده و تعداد روزهای ناسالم برای گروه های حساس (شاخص بالاتر از 100) از 20 روز در سال قبل به 15 روز در امسال کاهش یافته است. اما تعداد روزهای آلوده از 20 روز در سال 97 به 15 روز در امسال رسید. همچنین از 20 روزی که در سال قبل هوا برای گروه های حساس ناسالم بود، 10 روز ناشی از ازن و 10 روز دیگر ناشی از ذرات معلق زیر 2.5 میکرون بود. اما در تمام 15 روزی که امسال هوا برای گروه های حساس ناسالم شد، آلاینده ازن بالاتر از 100 بوده است.

  • ریشه ازن از کجاست؟

برخلاف ذرات معلق که عمدتا از خروجی اگزوز خودروها ناشی می گردد، ازن یک آلاینده ثانوی است که توسط واکنش های شیمیایی بین اکسیدهای نیتروژن و ترکیبات آلی فرار در حضور نور خورشید ایجاد می گردد؛ بنابراین وجود گازهای آلاینده اولیه و همچنین آفتابی بودن هوا، شرایط را برای انجام واکنش های فراوری گاز ازن فراهم می نماید. شایان ذکر است به دلیل ماهیت فراوری این آلاینده ثانویه، شرایط و عوامل مختلف و پیچیده ای می تواند منجر به فراوری یا انتقال آن از نقاط مختلف گردد که ذیلاً به بعضی از این شرایط پرداخته می گردد. با آنالیز های اجرا شده در داده های کیفیت هوا تعیین شد میزان غلظت میانگین آلاینده دی اکسید نیتروژن طی امسال نسبت به سال گذشته افزایش یافته است. فراوری این آلاینده که محصول احتراق است با بهبود فرایند احتراق در خودروها و به علت افزایش دمای احتراق شدت می یابد. همچنین درصورت کاهش کارایی کاتالیست موجود در خودروها فرایند حذف این آلاینده در خروجی خودرو کاهش یافته که منجر به افزایش غلظت اکسیدهای نیتروژن می گردد. یکی دیگر از پیش سازهای آلاینده ازن، ترکیبات آلی فرار بوده و از منابع اصلی انتشار آن صندلی های عرضه سوخت است. متأسفانه به علت اجرا نشدن طرح کهاب که هدف از آن کنترل انتشار این ترکیبات بوده و افزایش دما در ماه های خرداد و تیر، امکان انتشار این ترکیبات در هوای شهر فراهم می گردد.

در کنار این عوامل، کاهش غلظت ذرات معلق هوا در امسال، باعث افزایش شدت نور خورشید شده که خود یکی از عوامل فراوری این آلاینده می تواند باشد. آلاینده ازن در 16روز طی سال98 تا نیمه تیرماه فراتر از حد مجاز بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 5روز افزایش داشته است. این درحالی است که در امسال میانگین غلظت آلاینده ذرات معلق PM2.5نسبت به سال گذشته کاهش و میانگین غلظت آلاینده دی اکسید نیتروژن(NO2) افزایش یافته است. میانگین شاخص آلاینده ازن در روز دهم تیرماه برابر با 160بوده که این میزان افزایش طی سال های اخیر بی سابقه بوده است.

چرا باز وسایل نقلیه مقصرند؟

افزایش دی اکسید نیتروژن ناشی از احتراق ...فراوری ازن

بخار کنترل نشده صندلی های عرضه سوخت ...فراوری ازن

کاهش کارایی کاتالیست ...فراوری ازن

نکاتی از ازن 98

دمای هوا از 5تا 11تیر امسال فراتر از بازه بلندمدت 10 ساله بود و این یعنی رابطه افزایش دما و افزایش غلظت آلاینده ازن

در تمام 15 روز ناسالم برای گروه های حساس امسال شاخص ازن بالاتر از 100 بود

10تیر هوای تهران پس از 500روز ناسالم برای همه شد. علت: افزایش ازن

منبع: همشهری آنلاین

به "ابر نگرانی هنوز در آسمان تهران است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابر نگرانی هنوز در آسمان تهران است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید