اتصال مغز به رایانه تا 10 سال دیگر

محققان می گویند اتصال مغز انسان به رایانه و برقراری ارتباط میان این دو فعالیتی است که تا یک دهه آینده به طور عادی ممکن خواهد بود.

اتصال مغز به رایانه تا 10 سال دیگر

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران به نقل از زددی نت، محققان می گویند اتصال مغز انسان به رایانه و برقراری ارتباط میان این دو فعالیتی است که تا یک دهه آینده به طور عادی ممکن خواهد بود. این کار به وسیله طراحی یک رابط کاربری خاص به نام رابط کاربری ماشین به مغز یا بی ام آی رخ می دهد و پیش بینی می گردد تا ده سال دیگر میلیون ها رابط کاربری از این دست در دسترس علاقمندان قرار بگیرد.

از این رابط های کاربری برای مرتبط کردن مغز و رایانه و سپس به اشتراک گذاری انواع داده یا کنترل وسایل و ابزار مختلف استفاده می گردد.

یکی از مشهورترین شرکت هایی که در حال فعالیت در این زمینه است، نورالینک نام دارد که مورد پشتیبانی الون ماسک یکی از جنجالی ترین چهره های فعال در عرصه فناوری های نوین است. وی میخواهد در آینده وسایل مبتنی بر فناوری عصبی با پهنای باند زیاد و سرعت مناسب طراحی کند که بتوانند انسان ها و رایانه ها را به یکدیگر متصل نمایند.

اتصال مستقیم ذهن انسان به رایانه زمینه استفاده بهینه از هوش مصنوعی را نیز فراهم می آورد و می تواند استفاده از خدمات جدید و متنوعی را با سهولت زیاد ممکن کند. در حال حاضر برای اجرایی کردن این فناوری از کاشت ایمپلانت های مغزی استفاده می گردد، اما در آینده روش های دسترسی به این خدمات بسیار ساده تر خواهد شد.

آنالیز های موسسه تحقیقاتی ژونیپر نشان می دهد تعداد دستگاه های بی ام آی از تنها 350 هزار عدد در حال حاضر به بیش از 25.6 میلیون واحد در سال 2030 میلادی افزایش می یابد.

منبع: خبرگزاری فارس

به "اتصال مغز به رایانه تا 10 سال دیگر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اتصال مغز به رایانه تا 10 سال دیگر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید