تشخیص زودهنگام آلزایمر با آزمایش خون جدید

دانشمندان امیدوارند این آزمایش بتواند بیماران بیشتری را برای آزمون درمان های جلوگیری از آلزایمر، شناسایی کند.

تشخیص زودهنگام آلزایمر با آزمایش خون جدید

دانشمندان برای شناسایی بیماری آلزایمر در مراحل اولیه آن، روشی جدید برای آزمایش خون ابداع نموده اند که می تواند نقطه عطف مهمی در درمان این بیماری باشد.

به گفته محققان، این آزمایش ساده در بیماری از بین برنده دستگاه عصبی که بیش از 90 درصد دقت دارد، طی چند سال آینده در جراحی های عمومی هم به کار خواهد رفت. چنانچه درمان هایی برای متوقف کردن آلزایمر یا جلوگیری از شروع آن وجود داشته باشد، فایده های این روش هم بیشتر می گردد.

انباشت توده های مخرب پروتئین در مغز، حدود بیست سال قبل از آن که افت حافظه به طور تعیین و سردرگمی ناشی از آن در فرد رخ دهد، شروع می گردد.

محققان دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن در ایالات متحده، می گویند قادر به اندازه گیری میزان پروتئین آمیلویید بتا در خون هستند و می توانند با استفاده از آن، انباشت پروتئین در مغز را پیش بینی نمایند.

با دانستن مقدار آمیلویید خون و دو عامل مهم دیگر که به خطر زوال ذهن دامن می زنند (سن و وجود ژن APOE4) با دقت 94 درصد می توان تغییرات مغزی را در مراحل اولیه بروز آلزایمر تشخیص داد.

به گفته این گروه تحقیقاتی، یافته های آنان که در مجله عصب شناسی انتشار یافته است، گام دیگری به سوی شناسایی افراد مبتلا به آلزایمر، پیش از بروز نشانه های آن است.

محققان معتقدند که این آزمایش حتی ممکن است از تشخیص مراحل شروعین انباشت آمیلویید در مغز از تصویربرداری مغز به روش برش نگاری با گسیل پوزیترون (پت) معروف به استاندارد طلایی، نیز دقیق تر باشد.

به گفته دانشمندان، انجام آزمایش بالینی دارو های جلوگیری روی داوطلبان، مسائلی داشته است، زیرا شناسایی افرادی که تغییرات مغزی مربوط به آلزایمر دچار باشند، اما هنوز مسائل ذهنی مشهودی نداشته باشند، سخت است.

این آزمایش خون، روشی برای غربال کردن افراد دارای علایم اولیه بیماری و شرکت دادن آن ها در آزمایش های بالینی، برای ارزیابی میزان پیش گیری دارویی از بیماری است.

استاد رندال بیتمن، سرگروه نویسندگان این آنالیز می گوید: هم اکنون غربال کردن افراد برای آزمایش های بالینی را با تصویربرداری از مغز انجام می دهیم که وقت گیر و پرهزینه است و سال ها طول می کشد تا افراد مناسب را پیدا کنیم. اما در روش آزمایش خون می توانیم هزاران نفر را طی یک ماه غربال کنیم.

یعنی می توانیم به طرز مؤثرتری افراد مناسب را برای آزمایش های بالینی پیدا کنیم که یاری می نماید درمان یابی هم سریع تر گردد و هزینه بیماری و درد و رنج بیماران تا حد چشم گیری کاهش یابد.

در این آنالیز 158 بزرگ سال بالای 50 سال حضور داشتند که همه غیر از 10 نفر به لحاظ شناخت ذهنی، حالت عادی داشتند. از هر یک از این افراد دست کم یک بار نمونه خون گرفتند و از مغز آن ها به روش پت تصویربرداری کردند.

محققان تمام نمونه های خون و تصویر های ثبت شده به روش پت را بر اساس مثبت یا منفی بودن وجود آمیلویید، دسته بندی کردند و متوجه شدند که آزمایش خون در 88 درصد اوقات با تصویر برداشته شده به روش پت هم خوانی دارد.

محققان برای دقت افزایی آزمایش ها، شماری از عوامل مهم افزایش خطر ابتلا به آلزایمر، مانند سن و وجود ژن APOE4 را هم در نظر گرفتند، و این روش، دقت آزمایش خون را به 94 درصد افزایش داد.

استاد بیتمن اضافه کرد: با کاهش یافتن تعداد تصویربرداری به روش پت اسکن، توانستیم با همان مدت زمان و هزینه قبلی، تعداد آزمایش های بالینی را دو برابر کنیم.

هزینه 4هزار دلاری (3300 پوندی) هر پت اسکن نیست که ما را نگران می نماید، بلکه نگران میلیون ها بیمار هستیم که درد می کشند و درمانی برای آن ها نداریم. اگر بتوانیم این آزمایش ها را سریع تر انجام دهیم، زودتر به درمان این بیماری دست خواهیم یافت.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید

به "تشخیص زودهنگام آلزایمر با آزمایش خون جدید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشخیص زودهنگام آلزایمر با آزمایش خون جدید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید