خبرنگاران واکنش وزارت نفت به نامه اخیر سعید جلیلی

تهران- خبرنگاران- روابط عمومی وزارت نفت در واکنش به نامه اخیر سعید جلیلی که روز پنجشنبه گذشته در یکی از خبرگزاری ها منتشر شد، توضیحاتی برای تنویر افکار عمومی منتشر کرد.

خبرنگاران واکنش وزارت نفت به نامه اخیر سعید جلیلی

در گزارش شنبه شب اداره کل روابط عمومی وزارت نفت آمده است: با عنایت به پاسخ جلیلی به یادداشت وزیر نفت که شامگاه پنجشنبه (30 خردادماه) منتشر شد، ضروری است نکاتی را به استحضار او و ملت شریف ایران برسانیم.

1) جلیلی در بخشی از پاسخ خود، بیان نموده که پاسخ نامه های او درباره ایجاد 10 پتروپالایشگاه به ظرفیت 4 میلیون بشکه در روز و مسائل مربوط به فروش نفت را که خطاب به رئیس جمهوری ارسال نموده اند، تاکنون از وزارت نفت دریافت ننموده اند. در این باره لازم به شرح است که از آنجا که هیچکدام از پیشنهادها و نامه های وی خطاب به وزارت نفت نبوده، بنابراین پاسخ آنها نیز که به وسیله ریاست جمهوری به این وزارتخانه ارجاع شده بود، به همان مرجع ارسال شده است.

به آگاهی او می رسانیم که وزارت نفت، پاسخ پیشنهاد نخست وی درباره ایجاد 10 پتروپالایشگاه به ظرفیت 4 میلیون بشکه در روز را در تاریخ دهم فروردین ماه 1398 و پاسخ پیشنهاد دوم او درباره مسائل مربوط به فروش نفت را در تاریخ 19 خردادماه 1398 به طور مبسوط همراه با پیوست های مشروح به عنوان رئیس جمهوری محترم ارسال نموده است و در همین جا اعلام آمادگی می نماید که برای شرح اشکالات ساختاری طرح پیشنهادی احداث 10 پتروپالایشگاه به ظرفیت 4 میلیون بشکه در روز، همکاران این وزارتخانه در هر زمان که جلیلی مناسب بدانند، با او جلسه تشکیل دهند.

2) درباره بخشی از بیانیه وی که به تبیین نقش دولت سایه پرداخته اند، نیز ضرورت دارد تا به صراحت اعلام کنیم که وزارت نفت به سهم خود، از اصل ایده دولت سایه، به عنوان یک ظرفیت مشورتی برای یاری رساندن فکری به دستگاه های اجرایی، استقبال می نماید و بر این اصل بنیادین، باور پایدار دارد که گفت وگو و مباحثه بین کارشناسان و نیروهای صادق و دلسوز درون نظام، اقدامی مؤثر و گره گشا در حل و فصل مسائل کشور به ویژه در گذار از تنگناهای شرایط امروز است.

اما در عین حال، طرح ادعاهای بی پایه و خیالی، برپایی محاکمات یک طرفه و محفلی علیه مدیران دلسوز و زحمتکش دولت منتخب و مستقر و استفاده از روش های جنگ روانی را که نتیجه ای نیز جز تضعیف سربازان خط مقدم جبهه نبرد مالی ندارد، اقدامی مذموم در جهت خواست و اراده دشمن می داند.

3) همان طور که در یادداشت منتشره وزیر نفت در تاریخ 30 خردادماه 1398 به روشنی بیان شد، مقدار فروش نفت در دوران تحریم در هفت ماه پایانی سال 1392 و سال های 1393 و 1394 و در شرایط تحریم همه جانبه شورای امنیت سازمان ملل متحد، به طور میانگین بیش از مقادیر فروش نفت در 6 ماه پایانی خدمت دولت دهم بوده است. همان طور که در یادداشت وزیر نفت نیز آمده بود، هر مقایسه ای از عملنمودها باید در شرایط یکسان صورت پذیرد، بنابراین مقایسه شرایط کنونی با شرایط آن موقع، قیاس مع الفارق بوده و به هیچ وجه منصفانه نیست.

ضمن اینکه این وزارتخانه در این شرایط، با همه توان، اراده و انگیزه، در خط مقدم جبهه نبرد با دشمن متجاوز، اطمینان دارد که ملت بزرگ ایران با توکل به خداوند قادر متعال، دشمن را مأیوس و با اتکای به حمایت ها و پشتیبانی های مقام های عالی نظام، در این جهت کشور را با یاری و همه اجزای نظام سربلند خواهد نمود.

4) جلیلی چه بخواهد و چه نخواهد، این ایهام در متن توئیت منتسب به او وجود داشت که به دنبال مقایسه مقدار فروش نفت خام و میعانات گازی در شرایط تحریم کنونی با دوره گذشته بوده اند. بنابراین عجیب است که او، نکات مورد اشاره در پاسخ وزیر نفت را که تماماً تاکید آن بر این بوده که گروه مدیریتی کنونی وزارت نفت تخصص و اراده شکستن تحریم ها را دارد و کارنامه درخشانی نیز در دوره پیشین در این زمینه داشته اند، به آشفتگی از پاسخ به آمریکا تلقی نموده اند!!! در حالی که به نظر می رسد زیر سوال بردن اراده و توان مدیریت کنونی وزارت نفت در مواجهه با تحریم های آمریکا، سبب تقویت موضِع آمریکا باشد تا تضعیف آن.

5) درباره ادعای جلیلی درباره اینکه در توئیتر حساب کاربری ندارند نیز به اطلاع می رساند که مطلب نقل شده از او، عیناً از حساب توئیتری که به نام او فعالیت می نماید و تاکنون نیز انتساب این حساب به وی تکذیب نشده بود، برداشت شده است. ضمن اینکه پس از گذشت زمان قابل ملاحظه از انتشار آن، او این مطلب را تکذیب ننموده و در پاسخی هم که به وزیر نفت داده اند، محتوای آن را دوباره تأیید نموده اند. در ادامه این شرحات، تصویر توئیت اشاره شده عیناً آورده می گردد.

6) تاکید می نماید که هیچ گاه نباید فراموش کنیم که مسبب اصلی مسائلی که برای ملت ایران ایجاد شده و مجرم اصلی در این ماجراها، دولت آمریکا و در رأس آن دونالد ترامپ است.

7) وزارت نفت، ضمن تشکر از جلیلی و دعوت همه فعالان سیاسی به اتحاد در برابر توطئه دشمنان، بار دیگر آمادگی خود را برای مناظره و مباحثه با او در حضور مراجع تصمیم گیر کشور اعلام می نماید.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران واکنش وزارت نفت به نامه اخیر سعید جلیلی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران واکنش وزارت نفت به نامه اخیر سعید جلیلی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید