دریای یخی آلاسکا کاملا ذوب شده است

اداره خدمات هواشناسی ملی آمریکا گفت: با ادامه تابستان گرم آلاسکا، دریای یخی این ایالت آمریکا تا فاصله 240 کیلومتری ساحل خالی از یخ شده است.

دریای یخی آلاسکا کاملا ذوب شده است

به گزارش ایرنا، اداره خدمات هواشناسی ملی آمریکا، تصویر کلی این رخداد کاملا واضح است؛ پس از یک تابستان گرم قطبی، افزایش دمای دریاها و موج تاریخی گرمای ماه جولای، دریای یخی آلاسکا نیز ناپدید شده است. به گفته متخصصان اداره خدمات هواشناسی ملی آمریکا سال جاری حتی با وجود استانداردهای آب و هوایی جدید، شاهد تغییرات بسیار شدیدی در آب و هوای زمین هستیم.

پیش از این نیز دریای یخی آلاسکا به طور کامل ذوب شده بود. برای نمونه در فصل گرمای سال 2017 این اتفاق رخ داد، اما هرگز فرایند ذوب شدن یخ ها با سرعت سال جاری به وقوع نپیوسته است. در طول تابستان میزان یخ های دریای قطبی نیز به حداقل یا نزدیک به آن رسیده است. حتی در طول زمستان نیز در دریاهایی که در طول تاریخ همیشه پوشیده از یخ بودند، تقریبا یخی وجود ندارد. دریای برینگ که در بخش شمالی اقیانوس آرام واقع شده است، در اوایل ماه مارس به یک دریای باز تبدیل شده است. این وضعیت در زمستان عادی نیست.

یک عامل اساسی که در ایجاد این تغییرات نقش داشته این است که در طول چند دهه گذشته یخ های قدیمی و چند لایه به دلیل افزایش دمای اقیانوس و هوا ذوب شده اند و بخش عمده یخ های موجود در دریای آلاسکا و حاشیه قطب، یخ های نازک و آسیب پذیر جوان هستند.

از طرفی دمای هوای قطب در مقایسه با سایر نقاط زمین با سرعت دو برابر افزایش می یابد. این پدیده با عنوان تشدید قطبی شناخته می گردد و عمدتا نتیجه گرمایش اقیانوس است. با ناپدید شدن دریای سفیدرنگی که نور آفتاب را منعکس می نماید، اقیانوس تیره رنگی که انرژی بیشتری را جذب می نماید، جایگزین آن می گردد. سپس این آب های گرم با سایر جریان های آبی مخلوط شده و دمای سایر آب ها را نیز افزایش می دهد. این چرخه معیوب به سرعت در حال گسترش است و یخ های قطبی را از بین می برد.

منبع: همشهری آنلاین

به "دریای یخی آلاسکا کاملا ذوب شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دریای یخی آلاسکا کاملا ذوب شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید