دستیابی ایران به فناوری سیستم پرتونگارمرئی سیالات

به گزارش وردپرس کار، پژوهشگران ایرانی پیروز شدند با طراحی و ساخت سیستم پرتونگار مرئی سیالات و ریزذرات این تجهیز را در کشور بومی نموده و به این تکنولوژی پیشرفته دست پیدا نمایند.

دستیابی ایران به فناوری سیستم پرتونگارمرئی سیالات

به گزارش خبرگزاری اقتصادایران،سیستم پرتونگار مرئی سیالات و ریز ذرات بستری متشکل از آشکارسازهای طیفی با حساسیت بالا، تابشگرهای طیفی پر توان و پر سرعت، هم زمان نماینده های دقیق (در حدود نانو ثانیه) و فرکانس بالا (در حدود کیلو هرتز)، چیدمان و تجهیزات اپتیکی متناسب آشکارسازی، نرم افزارهای تحلیل نتایج و در نهایت آزمون گرهای دقیق و پایداریست که توانایی کنترل و ارزیابی پدیده های سریع را فراهم می نماید.

استادیار دانشکده هوافضا دانشگاه صنعتی شریف و عضو گروه تحقیقاتی این پروژه روز سه شنبه در این مورد گفت: طرحی که در این دوره از جشنواره خوارزمی ارائه کردیم، حاصل همکاری دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف و دوستانی است که از 15 سال قبل پروژه های دانشجویی را انجام می دهیم، تیمی تشکیل دادیم به نام آرسین و تاکنون در مسابقات مختلف دانشجویی شرکت کردیم و یک هسته از مهندسی مکانیک و برق را تشکیل دادیم.

آزاده کبریایی گفت: سیستمی که ما طراحی کردیم آزمایشگاه اسپری هست که می تواند مشخصات اسپری شامل قطر ذرات و سرعت ذرات را اندازه گیری کند، برای ورود به طراحی سیستم های احتراقی در ایران حتما باید وسیله اندازه گیری وجود داشته باشد.

وی اعلام کرد: این تجهیزات در کشور فراوری نمی گردد، تجهیزات خارجی نیز به دلایل گرانی، هوادار ندارد و حتی درصورت وجود هم از طرف شرکت های خارجیِ سازنده، خدمات پس از فروش، دریافت نمی نمایند و همه اینها موجب شده که عملا اقبالی از سوی شرکت های طراح برای تهیه این سیستم ها از خارج کشور وجود نداشته باشد.

کبریایی اضافه نمود: ما توانستیم سیستم اپتیکال را طراحی کنیم و محصول کار در برخی قسمت ها نسبت به سیستم های ساخت خارج، فزونی دارد.

به گفته این پژوهشگر جوان، به دلیل پیچیدگی تجهیزات اندازه گیری، شرکت های محدودی در جهان از جمله ناسا، دنتک، لاویژن، دی ال آور و اسپریتک در این زمینه فعالیت می نمایند که کوشش گروهی محققان جوان ایرانی به دستیابی به این فناوری پیشرفته، منجر شده است.

برگزیده سی ودومین جشنواره بین المللی خوارزمی گفت: سیستم طراحی شده ما نوعی سیستم اندازه گیری است، طول موج برخی از امواج الکترومغناطیسی مرئی هستند مانند نوری که ما می بینیم و برخی از آنها مثل ماورای بنفش، نور غیر مرئی به شمار می آیند، طرح ارائه شده در سی ودومین جشنواره بین المللی خوارزمی در مورد نورهای مرئی است و عکس هایی که از پدیده طبیعی می گیریم.

کبریایی گفت: این سیستم کلا در مراکز تحقیقاتی، دانشگاه ها و آزمایشگاه ها استفاده می گردد و به طور محدود در بخش کنترل کیفیت برخی کارخانه ها نیز مورد استفاده دارد.

این استاد دانشگاه اضافه نمود: تجهیزات ما های تِک است و برای فروش خارجی، تجهیزات را بنا به درخواست و طبق احتیاج مشتری، طراحی و فراوری می کنیم اما به طور معمول، این روش ها سیستم هایی هستند که توانایی اندازه گیری اندازه ذرات به قطر میکرون و سنجش سرعت ذرات را حتی در سرعتهای مافوق صوت، دارا هستند.

کبریایی اضافه نمود: اگر ذره ای ریز گردد و سرعتش بالا برود، امکان تصویربرداری از آن بسیار سخت می گردد و تصویر کِش می آید برای این منظور باید عکس فریز گردد و فریز کردن عکس هم یک فرآیند بسیار سخت است؛ این سیستم این قابلیت را دارد که در یک لحظه، پدیده را فریز نموده و از آن عکس بگیرد.

کبریایی شرح داد: اندازه گیری و آشکارسازی پدیده ها با زمان رخداد پایین در موتورهای احتراقی، رفتار حرکتی انواع پرتابه و شکل گیری و برهم نهی امواج آکوستیکی برای ورود به دانش طراحی، عیب یابی و ساخت محصولات پیشرفته صنعتی اجتناب ناپذیر است.

وی ادامه داد: به دلیل پیچیدگی تجهیزات اندازه گیری، دانش فنی بالای موجود در این تجهیزات و همچنین تحریم های جهانی و قیمت بالا، امکان تهیه آنها را در داخل کشور سخت و در مواردی ناممکن نموده است ولی ما توانستیم با تحقیق و توسعه و ایجاد زیرساخت آزمایشگاهی مورد احتیاج در مدت زمان طولانی، این تجهیزات را به صورت نوآورانه و با یاری قطعات غیرتحریمی و در دسترس ایجاد کنیم، قیمت تمام شده برای محصول کنونی نسبت به نمونه خارجی، بسیار رقابتی است.

سی و دومین جشنواره بین المللی خوارزمی روز 13 اسفندماه با معرفی 10 برگزیده ایرانی و 6 برگزیده خارجی به کار خود انتها داد.

منبع: اقتصاد ایران

به "دستیابی ایران به فناوری سیستم پرتونگارمرئی سیالات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستیابی ایران به فناوری سیستم پرتونگارمرئی سیالات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید