راهکارهایی برای حفاظت از حریم خصوصی در فضای مجازی

به گزارش وردپرس کار، یک کارشناس فناوری اطلاعات با اشاره به جاسوسی و سرقت اطلاعات کاربران اینترنت، گفت: هرچند ممکن است اطلاعاتی که از این طریق در معرض خطر هستند، حساس و حیاتی نباشند، با این حال از دیدگاه امنیت دیجیتال تهدید به حساب می آیند اما برای محافظت از اطلاعات می توان از روش هایی استفاده کرد.

راهکارهایی برای حفاظت از حریم خصوصی در فضای مجازی

به گزارش وردپرس کار، تعاریف حریم خصوصی با توجه به جوامع متفاوت است. این روزها هک شدن شبکه های اجتماعی بسیار رواج پیدا نموده است.

علی اصغر زارعی -کارشناس ارشد مدیریت سیستم های اطلاعاتی- در مصاحبه با ایسنا برای محافظت از اطلاعات و حفظ حریم خصوصی در دنیای مجازی چند راه چاره توصیه کرد.

وی با بیان اینکه ضروری است کوکی ها را غیرفعال کنید، اضافه نمود: از کوکی ها برای به یاد آوردن اطلاعاتی مانند موارد موجود در سبد خرید آنلاین، شناسه کاربری، رمزهای عبور و موارد دیگر در مرورگرها استفاده می گردد. وب سایت های امن تر معمولا از کوکی های ایمن تری برخوردار هستند. اما در برخی از سایت ها کوکی ها رمزگذاری شده هستند. شما می توانید با محدود یا مسدود کردن کامل آنها، سطح امنیتی خود را ارتقا دهید.

این کارشناس فناوری اطلاعات با اشاره به استفاده از یک پنجره خصوصی بیان نمود: بیشتر مرورگرها از جمله فایرفاکس، کروم و سافاری پنجره مرور خصوصی را ارائه می دهند. استفاده از این امکان به مرورگر شما می گوید که سابقه مرور شما را ذخیره نکند و اگر کسی به کامپیوتر شما دسترسی پیدا کند، امکان آنالیز فعالیت های شما را نخواهد داشت. هنگامی که از پنجره خصوصی استفاده می کنید مرورگر، داده یا فعالیت شما را ذخیره نمی نماید اما وب سایت بازدیدشده یا شرکت ارائه دهنده خدمات اینترنتی شما همچنان فعالیت شما را مشاهده می نماید، بنابراین این یک محافظت کامل از اطلاعات شماست.

زارعی با بیان اینکه گزینه های کمی برای جست وجوگر مبتنی بر حریم خصوصی وجود دارد، اضافه نمود: این سرویس متفاوت از موتورهای جست وجوی متداول مانند گوگل یا یاهو کار می نماید، زیرا مدل تجاری آنها کاملا متفاوت است. بسیاری از آنها به جای فروش اطلاعات کاربران خود به تبلیغات موجود در نتایج جست وجو متکی هستند. گزینه های مناسب برای موتورهای جست وجو با موضوع حفظ حریم خصوصی عبارتند از Duck Duck Go، Start Page، Search Encrypt، Wolfarm Alpha.

وی با اشاره به استفاده از مرورگرهای رمزگذاری شده بیان نمود: برخی از مرورگرها سطح امنیت و رمزگذاری دیتا برای کاربران را به بالاترین درجه ممکن رسانده اند. این مرورگرها بسیاری از امکانات غیرضروری که در مرورگرهای دیگر ارائه شده را در راستای وب گری امن حذف نموده اند که می توان از مرورگرهای رمزگذاری شده به Tor، Brave و Epcrazy Browser اشاره نمود.

این کارشناس ارشد مدیریت سیستم های اطلاعات با اشاره به استفاده از یک شبکه خصوصی مجازی گفت: شبکه خصوصی مجازی یا VPN به شما این امکان را می دهد که به وسیله یک سرور از راه دور یا مجازی به اینترنت متصل شوید. در نتیجه داده های ارسال شده بین دستگاه شما و این سرور به صورت رمزگذاری شده است. وی پی ان ها را از منابع معتبر و امن مانند گوگل پلی و اپ استور دریافت کنید. استفاده از VPN های غیرمعتبر نه تنها امنیت شما را ارتقا نمی دهد بلکه تمام فعالیت شما را زیر نظر گرفته و امنیت شما را به خطر می اندازد.

زارعی درباره تست نشت DNS اظهار کرد: وقتی که کاربر از VPN استفاده می نماید، حتی اگر آدرس IP مخفی باشد، هنوز هم می توان به وسیله ترافیک DNS سرنخی از هویت کاربر پیدا کرد زیرا DNS آدرس وب قابل خواندن را به آدرس IP تبدیل و کامپیوتر آن را درک می نماید. اگر اطلاعات مربوط به این فرآیند فاش گردد، اطلاعات مرورگر نیز فاش می گردد. خوشبختانه ابزاری وجود دارد که می گوید داده های شما فاش شده است یا خبر. سایت DNSLeakTest.com را امتحان کنید آیا اتصال شما واقعن امن است یا خیر.

وی با بیان اینکه مرورگرهای وب یکی از آسیب پذیرترین ابزارهایی هستند که حریم خصوصی شما را تهدید می نمایند، گفت: با وجود این حتی PDF ها نیز می توانند شما را در معرض خطراتی مانند جاسوسی و سرقت اطلاعات قرار دهند. با استفاده از VPN و مرورگرهای دارای قابلیت رمزگذاری می توانید تا حدود زیادی از تهدیدات سایبری به دور باشید. هرچند ممکن است اطلاعاتی که از این طریق در معرض خطر هستند، حساس و حیاتی نباشند، با این حال از دیدگاه امنیت دیجیتال تهدید به حساب می آیند و شما با استفاده از ماشین مجازی می توانید همین میزان از تهدیدات را نیز از بین ببرید.

این کارشناس فناوری اطلاعات درباره ماشین مجازی شرح داد: ماشین های مجازی عملکردی مانند سیستم های عامل دارند. یعنی گویا شما روی کامپیوتر خود علاوه بر ویندوز، یک سیستم عمل دیگر هم دارید. اگر یک فایل مشکوک باشد آن را با ماشین مجازی دانلود کنید، ارتباط اینترنتی خود را قطع کنید و سپس فایل را باز کنید. این کار باعث می گردد حتی درصورتی که این فایل آسیب رسان باشد، به کامپیوتر آسیبی وارد نگردد. سرویس های Virtualbox و Vmware دو سرویس قابل اعتماد و رایگان هستند که می توان به راحتی از آنها به عنوان ماشین مجازی استفاده کرد.

منبع: جام جم آنلاین

به "راهکارهایی برای حفاظت از حریم خصوصی در فضای مجازی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهکارهایی برای حفاظت از حریم خصوصی در فضای مجازی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید