شعر سعدی در پاکستان

به گزارش وردپرس کار، مرتضی رضوانفر، عضو هیات علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در پژوهشِ میدانی روی بناهای تاریخی پاکستان به مقبره بهاءالدین زکریا عارف قرن ششم و هفتم برخورد که روی آن یکی از شعرهای سعدی نقش بسته است.

شعر سعدی در پاکستان

او با بیان این که بهاءالدین زکریا عارف قرن ششم - هفتم و مروّج طریقت سهروردیّه در شبه قاره هند است و چند کتاب به فارسی تحریر نموده و شعرهایی به او منتسب است، اضافه کرد: فخرالدین عراقی شاعر عظیم ایرانی، شاگرد و داماد وی بود و اشعار زیادی در مدح و رثای بهاءالدین زکریا سروده است.

رضوانفر با اشاره به این که گفته می گردد شیخ سعدی در سال 661 قمری بر بدن او نماز خوانده است، ادامه داد: مقبره بهاءالدین زکریا در شهر مولتان، بنایی آجری و شش ضلعی است که گنبد عظیمی بر آن قرار گرفته است. همچنین کتیبه هایی از شعرهای سعدی، مولوی و دیگر شاعران پارسی گو روی دیوارهای مقبره به چشم می خورد.

او تاکید نمود: معماری این مقبره در استفاده از گنبدی عظیم، کاشی های آبی رنگ و استفاده از شعرهای فارسی، پایه گذار سبکی نوین در معماری شبه قاره شد.

به گفته رضوانفر، روی مقبره بهاءالدین زکریا این بیت ها وجود دارد: شنیدم که در روز امید و بیم، بدان را به نیکان ببخشد کریم (بوستان سعدی)

هرکه خواهد هم نشیند با خدا، او نشیند در حضور اولیا (هر که خواهد همنشینی خدا، تا نشیند در حضور اولیا)

چو(ن) شوی دور از حضور اولیا، در حقیقت گشته ای دور از خدا (مثنوی دفتر دوم)

ایسنا

منبع: گردشبان

به "شعر سعدی در پاکستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شعر سعدی در پاکستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید