عارضه ای کشنده برای مبتلایان به کروناویروس پس از بهبودی

به گزارش وردپرس کار، فوق تخصص آنژیو پلاستی و سکته های مغزی گفت: اگر فردی مبتلا به بیماری کووید 19 شده باشد حتی بعد از بهبودی نیز احتمال بروز لخته خون در عروق او وجود دارد.

عارضه ای کشنده برای مبتلایان به کروناویروس پس از بهبودی

به گزارش وردپرس کار، سیدحسین آقامیری، فوق تخصص آنژیو پلاستی و سکته های مغزی درگفتگو با وردپرس کار گفت: کرونا، از ابتدا ویروس ناشناخته ای بوده و همچنان نیز ناشناخته است و از زمان شیوع این ویروس عوارض متفاوت و غیرقابل پیش بینی از آن دیده شده است.

او ادامه داد: از جمله عوارض بیماری کووید 19، افزایش لخته زایی در کل بدن است که این لخته ها می توانند در ورید اندام های تحتانی و پا ها، ریه ها و سیستم اعصاب مرکزی مغز و نخاع تشکیل شوند و سلامت فرد بیمار را تهدید نمایند.

فوق تخصص آنژیو پلاستی و سکته های مغزی اضافه کرد: از آغاز کووید 19 ما متخصصان مغز و اعصاب شاهد بروز موارد جالب و زیادی از بروز لخته در عروق مغز، چه لخته های شریانی چه لخته های وریدی هستیم. در ابتدا اینطور بنظر می رسید که فقط در زمان بیماری حاد کووید 19، احتمال بروز لخته ها و سکته های مغزی، زیاد است.اما بعد از آن مشاهده شد که غیر از لخته های داخل مغز، احتمال بروز خونریزی های مغزی هم در بیماران کرونایی زیاد است.

آقامیری اعلام کرد: در حال حاضر متوجه این موضوع شده ایم که اگر کسی مبتلا به بیماری کووید 19 شده باشد حتی بعد از بهبودی و بعد از دوران نقاهت، باز هم احتمال بروز لخته خون در عروق او وجود دارد.

او درباره علت بروز لخته خون در مبتلایان به کرونا گفت: علل مختلفی برای لخته زایی ناشی از ویروس کرونا وجود دارد، اما چیزی که در حال حاضر بیش از بقیه تئوری ها مورد قبول شده این است که ویروس کرونا موجب آغاز و ادامه یک آبشار التهابی می گردد و بدن را وادار به فراوری موادی می نماید که مدیاتور های التهابی نام دارد. از جمله این مدیاتور ها می توان اینترلوکین ها و سایتوکین ها نام برد که مسبب بروز عوارض ناشی از کووید 19 مانند التهاب شدید ریه، علائم گوارشی و همچنین تشکیل لخته خون است.

فوق تخصص آنژیو پلاستی و سکته های مغزی یادآوری کرد: ثابت شده است مصرف آسپیرین می تواند در پیشگیری از ایجاد لخته خون در بیماران مبتلا به کووید19 که ریسک بالای سکته دارند مؤثر باشد، اما به هیچ عنوان تأثیر صد در صد ندارد.

آقامیری درپایان گفت: بیماری کرونا هنوز عوارض ناشناخته ای دارد که می تواند خطرناک باشد. در واقع پیشگیری از بیماری کرونا می تواند به منزله پیشگیری از بیماری ها و عوارض بسیار مهم دیگر از جمله سکته ها و خونریزی های مغزی باشد.

منبع: جام جم آنلاین

به "عارضه ای کشنده برای مبتلایان به کروناویروس پس از بهبودی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عارضه ای کشنده برای مبتلایان به کروناویروس پس از بهبودی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید