مغلطه دانش غیرممکن (Amazing Familiarity) ، مغلطه به زبان آدمیزاد (15)

به گزارش وردپرس کار، تعریف:مغلطه دانش غیرممکن موقعی پیش می آید که در استدلال گوینده به اطلاعاتی اشاره شده باشد که آگاهی ازشان غیرممکن باشد، از همان اطلاعاتی که در دنیای قصه ها راوی دانای کل در اختیار خواننده قرار می دهد. اگر در دنیای واقعی، کسی ادای راوی دانای کل رمان ها را دربیاورد، باید به حرف ها و استدلال هایش شک کرد.

مغلطه دانش غیرممکن (Amazing Familiarity) ، مغلطه به زبان آدمیزاد (15)

معادل انگلیسی: Amazing Familiarity

معادل های جایگزین: وانمود کردن به همه چیزدانی، آخه تو اینو از کجا می دونی؟

مثال 1:

رییس جمهور تا حالا به زنش خیانت ننموده. ایشون تا حالا توی زندگیش هیچ کار خلافی انجام نداده.

شرح: گوینده فقط در یک صورت می تواند از ادعایش مطمئن باشد و آن هم این است که هر ثانیه از زندگی رییس جمهور را با او سپری نموده باشد. آدم وقتی چنین ادعایی را می شنود، فکر می نماید که گوینده به منبع آگاهی ویژه ای دسترسی دارد و ما باید به حرفش اعتماد کنیم، ولی چنین ادعاهایی در بهترین حالت نظر شخصی کسی هستند که خودش هم نمی داند درباره چه چیزی حرف می زند.

مثال 2:

خدا می خواهد ما همدیگر را دوست داشته باشیم، ولی اگر در حال دفاع از سرزمین مان کسی را بکشیم، او از ما ناراحت نمی گردد. همچنان جایمان وسط بهشت است.

شرح: هر ادعایی که در آن گوینده از زبان خدا چیزی بگوید یا به نیات و تفکر او اشاره کند، شدیداً سوال برانگیز است. البته خدا و اراده او را نمی توان نادیده گرفت، ولی باید حواسمان به باورهای غلطی که به او نسبت داده می گردد باشیم.

استثنا: غیرممکن به نظر رسیدن با غیرممکن تفاوت دارد. اگر کسی در استدلالش به اطلاعاتی پرجزئیات اشاره کند، احتمالش هست که واقعاً از این اطلاعات خبر داشته باشد. وقتی داریم از احتمالات حرف می زنیم، در نظر داشتن فرق غیرممکن به نظر رسیدن با غیرممکن از اهمیتی اساسی برخوردار است.

منابع:

مغلطه ای رایج در اینترنت. منبع آکادمیک برای آن یافت نشد.

ترجمه ای از:

Logically Fallacious

منبع: دیجیکالا مگ

به "مغلطه دانش غیرممکن (Amazing Familiarity) ، مغلطه به زبان آدمیزاد (15)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مغلطه دانش غیرممکن (Amazing Familiarity) ، مغلطه به زبان آدمیزاد (15)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید