هشدار مجدد به اروپا، برجام اخلالی در پژوهش های هسته ای ایجاد نکرد

به گزارش وردپرس کار ، علی اکبر صالحی با اشاره به توانمندی های هسته ای ایران و توانایی غنی سازی اورانیوم در بالاترین سطح و کوشش های مستمر کشورهای غربی و به ویژه آمریکا برای مقابله با این توانمندی ها گفت در صورتی که کشورهای اروپایی در پایبندی به تعهدات خود در قالب برجام کُند عمل نمایند ما گزینه های متعددی در اختیار داریم. شبکه تلویزیونی المیادین در قالب ویژه برنامه خود به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با دکتر علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران مصاحبه کرد. علی اکبر صالحی در ابتدای سخنان خود گفت ایران از پتانسیل انسانی و تخصصی خوبی در زمینه انرژی هسته ای برخوردار است. اقدامات ما در زمینه راکتورهای هسته ای با بعضی از کشورهای دیگر تفاوت دارد چرا که آنها رآکتور وارد می نمایند در حالی که ما وارد نماینده صرف رآکتور نیستم بلکه خودمان نیز در کار تأسیس، راهبری، تأمین ایمنی و طراحی بخش های اساسی رآکتور سهیم هستیم. دشمنان از همان ابتدا آغاز به سنگ اندازی کردند و اتهاماتی را علیه ما مطرح کردند تا از ورود ایران به باشگاه هسته ای جلوگیری نمایند. ایران از جمله کشورهایی است که قادر است به حق ادعا کند در میان کشورهای در حال توسعه از استقلال سیاسی برخوردار است. وی در ادامه اضافه نمود کشورهای غربی از زمان پیروزی انقلاب اسلامی به بهانه های مختلف کوشش می نمایند با شیوه حکومتداری ما مقابله نمایند. اغلب کشورهای پادشاهی و دیکتاتوری در محور سیاسی وابسته به کشورهای استکباری حضور دارند. غرب پس از اینکه روند اعمال تحریم ها علیه ایران با شسکت روبرو شد مجبور شد به وسیله مذاکرات 5+1 با ایران وارد تعامل گردد. صالحی توضیح داد ما امروز قادر هستیم غنی سازی اورانیوم را در سطوح بالا انجام دهیم و در سایر بخش های تکنولوژی هسته ای نیز پیشرفت های بزرگی کسب نموده ایم. ایران می تواند در طراحی و راهبری رآکتورهای تحقیقاتی به هر یک از کشورهای اسلامی که تمایل داشته باشند، یاری کند. ایران در زمینه صنعت هسته ای به مرحله طراحی و فراوری دستگاه های سانتریفیوژ پیشرفته رسیده است.

هشدار مجدد به اروپا، برجام اخلالی در پژوهش های هسته ای ایجاد نکرد

وی ادامه داد: ما در حال اجرا آزمایش و تحقیقات روی نسل هشتم دستگاه های سانتریفیوژ هستیم و 5 تا 6 سال طول می کشد این دستگاه ها تکمیل شده و وارد چرخه هسته ای شوند. تحقیقات و پژوهش های ما در زمینه هسته ای همزمان با پایبندی به توافقنامه هسته ای انجام می گیرد و این توافقنامه هیچ مانعی برای فعالیت های پژوهشی ما در خصوص فراوری سانتریفیوژهای پیشرفته و جدید به وجود نمی آورد. ایران پس از سرانجام توافقنامه هسته ای می تواند هر اندازه بخواهد سانتریفیوژ فراوری کند. ما لوله های نیروگاه اراک را به صورت مخفیانه خریداری نکردیم بلکه از این کار به عنوان یک اقدام پیشگیرانه پیش از مذاکرات منتهی به امضای برجام استفاده کردیم. رییس سازمان انرژی اتمی گفت: ما قبل از اینکه توافقنامه هسته ای وارد مرحله اجرا گردد این لوله ها را خریداری نموده بودیم و به طرف مقابل ابلاغ کردیم در صورتی که در توافقنامه هسته ای هرگونه اخلالی ایجاد گردد، لوله های اضافه برای استفاده در نیروگاه اراک در اختیار داریم. وی اضافه نمود: ما مرتکب هیچ گونه عملی که ناقض توافقنامه ها و قطعنامه های بین المللی باشد نشده ایم. امیدواریم اروپایی ها بنا به تعهدات خود برای طراحی دستگاه های سانتریفیوژ جدید با ما همکاری نمایند. اگر اروپایی ها در تعامل و همکاری خودشان با ما درنگ و کوتاهی نمایند، گزینه های متعددی در اختیار داریم هر چند تمایلی به استفاده از این گزینه ها نداریم. ایران به واسطه امضای توافقنامه هسته ای به لحاظ فنی چیزی از دست نداده است و همین مسئله خشم شدید دونالد ترامپ را در پی داشته است. ما به دلیل پایبندی به تعهدات خود در چارچوب برجام بعضی از محدودیت ها را پذیرفتیم ولی این محدودیت ها بر سرعت پیشرفت و توسعه صنعت هسته ای ایران تأثیر چندانی نداشته است. اگر شرایط ایجاب کند و تصمیم گرفته گردد به مرحله پیش از توافقنامه هسته ای بازگردیم، محدودیت های غنی سازی اورانیوم را طبق نیازهای خود بر می داریم. در صورتی که توافقنامه هسته ای وجود نداشته باشد ما آزادانه عمل می کنیم و ممکن است در تصمیمات خود تجدید نظر کنیم.

صالحی خاطر نشان کرد همکاری های هسته ای منطقه ای می تواند زمینه خوبی برای احیای اعتماد از دست رفته بین ایران و کشورهای حاشیه خلیج فارس ایجاد کند. ما آماده ایم تجارب خود را در زمینه علوم و صنعت هسته ای و ساخت رآکتورهای پژوهشی در اختیار کشورهای منطقه قرار دهیم. هیچ ترسی از شکل گیری مسابقه تسلیحاتی وجود ندارد چرا که غرب به کشورهای منطقه اجازه بازفرآوری سوخت هسته ای نمی دهد مگر در صورتی که این کشورها تصمیم بگیرند استقلال سیاسی خود را محقق سازند. ایران هزینه زیادی برای احقاق حق خود در زمینه هسته ای پرداخت کرد و ممکن است کشورهای دیگر منطقه آمادگی پرداخت چنین هزینه سنگینی را نداشته باشند. ادعای بعضی از کشورهای عربی مبنی بر اینکه تأسیسات هسته ای ایران که در مجاورت آنها واقع شده است ایمنی ندارد، ادعای صحیحی نیست چرا که ایمنی تأسیسات هسته ای به طور کامل تحت نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی واقع شده است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "هشدار مجدد به اروپا، برجام اخلالی در پژوهش های هسته ای ایجاد نکرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار مجدد به اروپا، برجام اخلالی در پژوهش های هسته ای ایجاد نکرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید