وسایل دست دوم نخرید ، خطر ساس

یک حشره شناس به هموطنان هشدار داد تا با نخریدن وسایل دست دوم بویژه ضد عفونی نشده از ورود ساس که از انگل های خارجی انسان در عصر حاضر است، جلوگیری نمایند.

وسایل دست دوم نخرید ، خطر ساس

وحید درخش احمدی روز شنبه در گفت و گو با ایرنا اضافه نمود: ساس از انگل های خارجی حیوانات ساکن غار (احتمالاً خفاش ها) است که در زمان غارنشینی انسان ها تکامل یافته اند و امروز به عنوان مهم ترین انگل های خارجی انسان در عصر حاضر به شمار می رود.

وی اضافه نمود: ساس ها در محل سکونت انسان مانند منازل، هتل ها، خوابگاه ها، زندان ها، سرباز خانه ها، بیمارستان ها و سرای سالمندان یافت می شوند.

درخش احمدی گفت: آنها در شکاف دیوار، کف خانه ها، اثاثیه، لابلای کار تن ها، پشت کاغذ دیواری، کمدها و درهای چوبی و قفسه کتابخانه ها، مبلمان، تشک ها و پشتی ها مخفی می شوند. در شب و نور کم فعال هستند و از میزبان خفته تغذیه می نمایند. اگر انسان در دسترس آنها نباشد از سایر حیوانات خونخواری می نمایند.

وی با بیان اینکه ساس ها هنگام خونخواری 3 یا 4 بار با فاصله چند دقیقه شخص را می گزند تا سیر شوند، گفت: ماده بالغ روزی 2-3 تخم می گذارد که در طول زندگی جمعاَ 200-500 تخم می رسد. تخم های یک میلیمتری سفید مروارید شکل هستند و در مکان های یاد شده قرار داده می شوند.

این حشره شناس اضافه نمود: زمان باز شدن تخم ها که معمولاً 10-9 روز بعد از جنین دار شدن است به درجه حرارت بستگی دارد. 5 مرحله وجود دارد که هر مرحله قبل از پوست اندازی به یک وعده خون احتیاج دارد تا تبدیل به مرحله بعدی گردد. مراحل تخم تا بلوغ کامل و تخم گذاری مجدد بسته به حرارت محیط بین 19-7 هفته (حدود 5-2 ماه) متغیر است.

درخش احمدی اضافه نمود: در حرارت 27 درجه تخم ها در کمتر از یک هفته شکفته می شوند، در طول سال چند نسل ساس بوجود می آید. در دسترس بودن منبع خون در زمان فراوری مثل تأثیر می گذارد. ساس های بالغ در تابستان بیشتر از ماه های سرد تر تغذیه می نمایند. ساس ها گرسنگی را تا 550 روز تحمل می نمایند و خانه های استیجاری بیشتر در معرض آلودگی قرار دارند.

وی در خصوص مسائل بهداشتی ساس ها گفت: ساس های تختواب، متهم به انتقال تعداد زیادی از بیماری ها شده اند ولی تاکنون فقط موارمواری از جمله ایجاد کم خونی (به علت خونخواری زیاد خصوصاً در نوزادان)، حساسیت در افراد حساس (جسمی و روانی) ثابت شده و در برخی افراد ممکن است تاول های هموراژیک بزرگی به وجود آید، در برخی ممکن است قرمزی و ادم مشاهده گردد یا بی دلیل دچار خارش شوند، خارش شدید و عفونت های ثانویه، کم خوابی یا بی خوابی وسواس و بیماری های روانی (آنتوموفوبیا یا همان ترس از حشرات) و بوی بد مکان ساس زده از مسائل بهداشتی است.

درخش احمدی درباره تشخیص ساس گفت: زخم های محل گزش پاپول های سفتی بوده که از یکدیگر فاصله کمی داشته و دو تا دو تا یا سه تا سه تا با هم ظاهر می شوند و شکل خوشه ای گزش ها در تمایز گذاشتن بین زخم ها با گزش سایر حشرات نظیر کک و غیره مهم است، دیدن ساس (مرده، زنده و یا پوسته های خالی پس از پوست اندازی) در محل های خواب و استراحت، رد خون در روی ملحفه ها و مخفیگاه های ساس ها (مشاهده لکه های خون و نقاط تیره رنگی که در اثر استفراغ و مدفوع توسط حشره روی ملافه، تشک، لباس خواب و دیوار) ایجاد می گردد.

درخش احمدی گفت: ساس ها به راحتی از راه لباس، تختخواب، لوازم خواب افراد، مبلمان نو و دست دوم، وسایل چوبی کرایه ای مثل میز و جایگاه مجالس، چمدان مسافران و حتی ساک های ورزشی از اماکن آلوده به اماکن تازه و غیره آلوده راه پیدا می نمایند.

این حشره شناس گفت: خارش ناشی از گزش ساس ها به درمان های علامتی پاسخ می دهد که موقتی بوده و با تکرار گزش دوباره خارش ها به وجود می آیند.

وی، دور انداختن تمام وسایل آلوده و سوزاندن آنها، حذف درزها و شکاف ها و برداشتن کاغذهای دیواری های آلوده، گچ کردن ساختمان (در ساختمان هایی که گل گچ هستند یا درز و شکاف در کف و دیوار دارند)، دوقاب کردن کف ساختمان با سیمان، پهن کردن وسایل خانه در آفتاب، سالم سازی برخی از لباس ها با جوشاندن و استفاده از بخارشوی را در مبارزه با این انگل مفید دانست.

درخش احمدی تاکید نمود: سمپاشی ابقایی با سموم ترکیبی دو گروه کاربامات ها و پایروتیروئیدها به صورت دستی یا کمپرسی روی دیوارها، کف اطاق ها، تمام وسایل چوبی و پارچه ای لازم است البته باید زیر نظر متخصص بهداشت یا کنترل آفات انجام و از کاربرد بخصوص سموم توسط افراد غیر متخصص اجتناب گردد.

وی اضافه نمود: شهروندان از خریدن وسایل دست دوم ضدعفونی نشده جدا خودداری نمایند و وسایل چوبی، مبلمان و تختخواب را از فروشگاه هایی خریداری نمایند که گواهی مبنی بر آلوده نبودن وسایل یا کارگاه فراوریی آنها ارائه گردد.

منبع: همشهری آنلاین

به "وسایل دست دوم نخرید ، خطر ساس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وسایل دست دوم نخرید ، خطر ساس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید